Obrázek není k dispozici

Co je to Velká rada Vontů?!? aneb Dosud nepojmenovaná stínadelská záhada

31 ledna 2002 Alpín 0

Stínadelská trilogie (Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří, Tajemství Velkého Vonta) je přímo nabita záhadami dávnými i novějšími, otázkami zodpovězenými i dále vyzývavě čekajícími. Vždyť i Rychlé šípy si při svých pátráních ve Stínadlech musely otázky pěkně zapsat a očíslovat v kronice či zápisníku, aby si alespoň trochu připomněly a setřídily všechny nejasnosti.
Jedna věc zásadního charakteru týkající se samotné Vontské organizace však zůstala dlouhé roky bez povšimnutí, bez pojmenování, bez vyjasnění, ať už samotnými Vonty, či jinak značně bystrými a pátračsky úspěšnými Rychlými šípy. Šlo snad o záměrné mlžení nejvýše postavených Vontů oné doby, nebo o nepochopitelný do nebe volající výpadek mysli či neznalost ne(po)jmenovaného Velkého Vonta…?!
V našem zápisníku zůstává nepřeškrtnuta – tedy nevyřešena – velkým písmem zapsaná otázka: Co je to Velká rada Vontů?!?
Pojďme se u ní zastavit a zamyslet:

Obrázek není k dispozici

UKRADENO RAZÍTKO MEMORIÁLU!

27 ledna 2002 Krizmen 0

Kancelář, ve které byly na přechodnou dobu uloženy materiály pražské pobočky Sdružení přátel Jaroslava Foglara, byla mezi 11. – 14. lednem 2002 vykradena. Do kanceláře se zloději dostali vypáčením zámku a kradli, vše, co jim přišlo do ruky. Mezi jinými věcmi se ztratilo i razítko 1. ročníku Memoriálu Jana Tleskače – Mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece. To razítko, kterým jsme orazítkovali asi 5.000 ks propagačních kartiček, a které bylo k dispozici zájemcům i na samotné akci 17. listopadu, coby razítko pamětní. Jde o razítko…

Obrázek není k dispozici

Jan Fischer by se dožil 95 let

24 ledna 2002 Alpín 0

Kultovní český kreslený seriál Rychlé šípy, který si první čtenáři mohli prohlédnout 17. 12. 1938 v Mladém hlasateli, získal svoji proslulost jednak díky scénáři Jaroslava Foglara, jednak díky neopakovatelnému mistrnému kresebnému ztvárnění Jana Fischera, jehož nedožité 95. narozeniny jsme si připomněli 22. 1.

Obrázek není k dispozici

Tři roky bez Jestřába

24 ledna 2002 Alpín 0

Před třemi lety – 23. 1. 1999 – se Jaroslav Foglar – Jestřáb odebral do světa věčných bobřích lovišť Roye, nebe plného létacích kol Jana Tleskače, ráje buřtů a kostí Bubliny, šafránových strání Derneta s Vendou Jílkem, kouzelné kuchyně Staré Jeremiášky… Ale také do světa jemu nejmilejšího, mezi řady bývalých členů z dávných začátků oddílu, které přežil; k mamince – ačkoliv věřil, že se dožije 102 let jako ona.
Tam někde daleko, kam slunce chodí spát a kam večer plují barevné mraky, určitě zase svojí píšťalou svolává všechny ty, kteří chtějí prožít něco neopakovatelného, tajemného, dobrodružného a radostného…

– Dále také fotografie, plánek hřbitova s vyznačením hrobu –

Obrázek není k dispozici

35 let Pokladu Černého delfína

23 ledna 2002 Bohoušek 0

Právě před pětatřiceti lety – v lednu 1967 – se objevila na pultech československých knihkupectví nová kniha Jaroslava Foglara – Poklad Černého delfína. Vydalo ji nakladatelství Blok v Brně a vypráví o dobrodružstvích pražského turistického oddílu TJ Praha – Radlice a jeho členů.
Kniha byla dopsána již v roce 1959 za svízelných okolností,…

Obrázek není k dispozici

Rychlé šípy i v únoru cestují po divadlech

22 ledna 2002 Alpín 0

Divadelní představení Rychlé šípy aneb Hlídka malého skauta v provedení souboru Slováckého divadla v Uherském Hradišti v únoru nelze shlédnout na domácí scéně – o to více jsou šípáci na cestách…

Obrázek není k dispozici

Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů VIII

20 ledna 2002 Bohouš 0

Již po osmé se můžete podívat, co pánům Fischerovi a Čermákovi při kreslení RŠ uniklo – tentokrát je chybiček hned dvojnásobná várka. Na začátek ještě jedna poznámka: záměrně v tomto miniseriálu neuvádím chyby v kolorování – např. v příběhu č. 269 má na 2. obrázku Jindra žlutý kabát, v dalších obrázcích už je jeho kabát bílý. Ono totiž u starších příběhů často existuje několik kolorovaných verzí – stačí porovnat třeba reedice z 60. let a nové vydání z roku 1999. Ukažme si to např. na 1. obrázku příběhu RŠ na výpravě (č. 15): V I. díle souborného vydání z roku 1969 (vydalo vydavatelství Mladá fronta pro knihovničku ABC) má Červenáček bílou košili a Mirek žluté ponožky. V novém vydání z roku 1998 (nakladatelství Olympia) má Červenáček modrou košili a Mirek zelené ponožky. A tak bychom mohli pokračovat dále. Zajímavé je, že narozdíl od starších reedicí je v knize z roku 1998 chyb v kolorování docela dost (je to dáno použitím jiných verzí než ve starších vydáních) – většinou jsou to ale drobnosti. Zkontrolujte si např. 5. a 6. obrázek příběhu RŠ trestají piráty (č. 25). * Černí jezdci se mstí (příběh č.2) V posledním obrázku není nakresleno víko bedny. V poválečné verzi příběhu s názvem Přistupuje Jindra Hojer (ta se pak objevovala ve všech reedicích, které vyšly v druhé polovině 60. a na počátku 90. let) už víko bedny je. * RŠ hledají poklad (příběh č. 12) * RŠ ve službách zákona (příběh č. 13) Na posledním obrázku 12. příběhu drží Mirek krompáč a Jindra motyku. V 1. obrázku 13. příběhu, který bezprostředně navazuje, je to ale právě naopak. * RŠ pátrají (příběh č. 14) Podle 4. obrázku by dveře měly mít petlici na pravé straně, jenže ta je na 5. a 7. obrázku nalevo.

Obrázek není k dispozici

Pro skautské a foglarovské sběratele

17 ledna 2002 Bohoušek 0

Dlouholetý spolupracovník Jaroslava Foglara Ivan Vápenka začal vydávat časopis SKAUTFILA. Jde o skautské filatelistické informace vybrané z klubového zpravodaje ZIPSS (Zprávy a informace pro skautské sběratele). Zpravodaj by měl vycházet 4 x ročně. Ivan v v minulých letech vytvořil velmi zajímavý a atraktivní filatelistický exponát Foglarův svět, který s velkým úspěchem prezentuje na mnoha skautských i dalších akcích. Foglarovsko-skautsko-filatelistický zájem a aktivitu potvrzuje i tvorbou příležitostných razítek. Právě jeho zásluhou budou v roce 2002 oráženy zásilky příležitostnými strojovými (není-li
uvedeno jinak) razítky s foglarovskou…