Od 4. července působí na Sibiři pětičlenný tým projektu Nová odysea s cílem označit satelitními a pozemními vysílači čápy černé.
Expedici Nová odysea se podařilo 17. července v 10 hodin místního času na jihu Novosibirské oblasti v rajonu Suzun odchytit prvního čápa, pravděpodobně samce. O hodinu a půl později (11.30 místního a 6.30 středoevropského času) odlétal s „batůžkem“.
Na základě informací ruských ornitologů se expedice nejdříve vydala na ostrov Gornyj, který leží 300 km od Krasnojarska u pravého břehu řeky Jeniseje. Hnízdo však nalezli zničené. Expedice se rozdělila: jeden tým se vydal k mongolské hranici do Tuvinské republiky, druhý pátral v oblasti Novosibirska, kde bylo 13. července za pomoci ředitele novosibirské ZOO objeveno obsazené čapí hnízdo. Celý tým se vydal k nalezenému hnízdu, kde byl označen první čáp.
Nová odysea by měla přinést odpovědi na základní otázky: Kudy a kam poletí zimovat čápi černí ze Sibiře? Co je na jejich cestách a v zimovištích ohrožuje? Nová odysea rovněž přináší svědectví o životě v oblastech, které jsou nám vzdáleny geograficky i kulturně.
Online zpravodajství z expedice na Sibiř přináší internetové stránky Českého rozhlasu (http://www.rozhlas.cz/odysea), živé vstupy vysílá Český rozhlas 2 – Praha vždy v pondělí, středu a pátek po 7.30 a v úterý, čtvrtek a v neděli také Český rozhlas 1 – Radiožurnál po 15.30.
Hlavním organizátorem projektu je spolu s Českým rozhlasem Zoopark Chomutov, dále se na něm podílí EARAZA (Euro-Asian Regional Association of Zoos and Aquariums) a odborným garantem je Akademie věd České republiky. Mediálními partnery se staly časopisy National Geographic ČR a ABC.
Magdaléna Pilná, koordinátor projektu Nová odysea