Aktualizace 15. 1. 2020: Chybné datum úmrtí (13. 1.) opraveno na správné 9. 1. Omlouváme se za nedopatření způsobené chybnou informací prvotního informačního zdroje.
Krátce před svými 89. narozeninami odešel usednout k věčnému táborovému ohni výtvarník, malíř, grafik, hudebník, skaut, tramp a foglarovec Vladimír Pechar – Pluto (19. 1. 1931 – 9. 1. 2020).
Svůj talent věnoval vedle své obživy na půl století ve prospěch lidí milujících přírodu, romantiku, dobrodružství a kamarádství.
Byl autorem oficiálních znaků Junáka, Klubu přátel Jaroslava Foglara či později Sdružení přátel Jaroslava Foglara (včetně jeho Pražské pobočky, jejímž byl členem), ale také oddílu Pražská Dvojka – Hoši od Bobří řeky vedeného Jaroslavem Foglarem – Jestřábem, jehož byl od dětství velkým obdivovatelem a čtenářem jeho knih, předválečným členem Klubu Mladého hlasatele Svorně vpřed a Svištící šípy a po válce vpředovského Foglarova čtenářského klubu Himalaja, později i Jestřábovým přítelem a spolupracovníkem. Pluto je podepsán pod památníkem na legendárním tábořišti ve Sluneční zátoce na Sázavě, pod řadou foglarovských odznaků (Jaroslav Foglar, Večer světel, 13 bobříků, Modrý život…), pod pamětními plaketami k výročí Jaroslava Foglara, i pod řadou skautských, trampských či woodcrafterských odznaků věnovaných různým osobnostem z této oblasti. Byl také autorem nerealizovaného námětu na pamětní desku na domě v žižkovské Křišťanově ulici, kde bydlel Jaroslav Foglar.
Za svoji dlouholetou podporu foglarovské myšlenky obdržel Vladimír Pechar v roce 2005 čestné uznání od Sdružení přátel Jaroslava Foglara.
Pluto měl i dar hudebního nadání – byl zakladatelem dvou hudebních skupin (Dixieparty a G Club), hrál na trubku a byl kdysi i u otevření slavného pražského klubu Olympic. Kromě tohoto žánru skládal hudbu i text k trampským písničkám.
Vedle malířství, knižní ilustrace a grafiky se zabýval i sochařstvím a reliefní plastikou.
Je autorem několika desítek portrétů osobností české historie, ale také staroegyptských postav či postav z her Williama Shakespeara.
Sám se stal nakonec jednou postavou v kultovním kresleném seriálu Rychlé šípy, když Jaroslav Foglar za Plutovu rozsáhlou pomoc s převedením románu Stínadla se bouří do komiksového scénáře použil v příběhu Rychlé šípy unikají potupě pro jednoho z chlapců jméno Vláďa Pechar.
Milý Pluto, díky za vše, co jsi pro nás vykonal a čím jsi obohatil naši stezku!





Foto: Milan Lebeda, Tomáš Hromádka, kresba Marko Čermák podle scénáře Jaroslava Foglara
Vzpomínka Vladimíra Pechara – Pluta na Jaroslava Foglara z roku 2004 zde na Bohouškovi:
https://www.bohousek.cz/clanek-2004090315-vladimir-pechar-pluto-jestrab-odesel-ale-presto-zustal-s-nami-foglar-a-ja.html
Přidejte odpověď
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.